Termik Santral Yanarsa Ne Olur?

Termik santraller enerji dönüşümü yaparak genellikle elektrik enerjisinin üretiminde kullanılan makinelerdir. Bu nedenle kolay yoldan elektrik üretilmesini sağladıkları için oldukça kullanışlı yapılar olarak bilinirler.

Ancak bazı durumlarda ortaya çıkan çeşitli termik santral zararları da bulunmaktadır. Bu durumlardan en ciddi olanı şüphesiz ki termik santralin yanmasıdır. Termik santral yanarsa ne olur? sorusunun cevabını termik santral çevreye etkisi ile ilgili olarak vermek mümkündür.

Termik Santral Yanarsa Ne Olur?
Termik Santral Yanarsa Ne Olur?

Termik santraller çeşitli durumlar sonucu yanabilir ancak genel olarak yanma durumunda çok büyük bir soruna yol açmazlar. Yalnızca bulundukları bölge ve elektrik dağıtımının yapıldığı diğer yerlerde elektrik kesintisi yaşanabilir.

Ancak termik santrallerin çevreye olan etkisi yalnızca yandıkları zaman olmamaktadır. Termik santraller sorunsuz olarak çalışıyor olsa da toprak kirliliği başta olmak üzere, hava ve su kirliliği konusunda da tehdit oluşturur.

Termik santralde elektrik üretimi için kullanılan suyun toprağa geçmesi, termik santralin yarattığı hava kirliliği sonucu asit yağmurları oluşması gibi unsurlar nedeni ile toprak verimliliğinin kaybedebilir.

Termik santraller elektrik üretimi için büyük miktarda suya ihtiyaç duyar. Kullanılan suyun tekrardan alındığı yere bırakılması sonucu canlı yaşamı tehlikeye girmektedir. Çünkü santral içinde kullanılan suyun sıcaklık dengesinde değişimler yaşanmaktadır.

Termik Santral Nedir?

Termik santral nedir? sorusunu cevaplamak için öncelikli olarak termik santral çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Termik santral buhar gücü ile çalışan bir tür makinedir ve ısı ya da elektrik gücü üretilmesinde rol oynar.

Termik santraller içerisinde bulunan suyu ısıtarak buhar haline getirir ve elektrik üretimini sağlamak için bulunan buhar türbinini döndürmeyi sağlar. Daha sonra buharlaştırılmış olan su tekrardan yoğunlaştırılarak sıvı haline geri döndürülür.

YouTube video

Termik santraller genel olarak ısı enerjisini kullanarak elektrik elde etmek için kullanılır. Ancak yalnızca ısıtma amaçlı ya da deniz suyunun tuzdan arındırılması gibi alanlarda da termik santraller kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir;  Şifreli Televizyon Kanallarını Çözen Cihaz

Türkiye’de termik santraller bulunmaktadır. Ülkemizde yer alan toplam 55 adet termik santral bulunmakla birlikte bu termik santraller yoğun olarak Ege Bölgesi sınırları içerisinde toplanmıştır.

Manisa, Çanakkale gibi Ege Bölgesi illerinde yoğun olarak bulunan termik santraller Kahramanmaraş gibi daha doğuda bulunan bazı illerimizde de termik santraller bulunmaktadır.

Yoruma kapalı.