Vsync FPS Düşürür Mü?

Vsync açıldığı zaman fps düşmesi yaşanır mı merak konusu haline geliyor. Cihazlarda kasma ve benzeri olumsuz durumlar yaşamak istemeyenlerde vsync fps düşürür mü sorgusuna başvuruyor. Vsync açıldığı durumlarda monitor maksimum seviyedeki yenileme hızının sınırlı bir hale gelmesine neden olur. Haliyle bu durumda ekran kartında meydana gelen aşırı yükün ortadan kaldırılmasına neden olacaktır.

Vsync FPS Düşürür Mü?
Vsync FPS Düşürür Mü?

Son dönemde oyun oynayacak olan oyuncular tarafından vsync açmanın mantıklı mı yoksa olumsuz mu olacağı konusunda çok fazla soru işaretlerine girdiklerini söylemek mümkün. Oyunun çok daha aksama olmadan yüksek bir performans içerisinde oynanması istenir. Bu sebeple de oyunla ilgili olarak neyin çok daha iyi gelecek olduğu araştırılmaktadır. Bunlardan biri de vsync ile ilgili olurken, FPS düşürme yapar mı sorusuna cevap aranmaktadır.

Vsync Açılmalı Mı?

Vsync açılmalı mı diyorsanız aslında bunun cevabı birazda oynayacak olduğunuz oyuna bağlı bir durumdur. Çünkü her bir oyunun kendi içerisinde hem sistem gereksinimleri hem de özellikleri birbirinden farklı olabiliyor. Vsync açılmalı mı diye bakıldığı zaman oyun oynayacak olan oyuna bağlı olduğu unutulmamalıdır. Her bir oyunun kendi içerisinde özellikleri farklıdır. Doğal olarak oyunun kapasitesine bağlı olarak fps düşme ya da arttırma ihtiyacı gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Çok daha yüksek kapasiteye sahip br oyun oynama isteği söz konusu olduğu anlarda o zaman vsync açılması daha mantıklı olacaktır.

Vsync Hangi Durumlarda Açılmalı?

Vsync hangi durumlarda açılmalı sorusu oyuncular açısından bir hayli önemlidir. Eğer ki oynayacak olduğunuz oyun çok yüksek bir tempoda oynanacak türden değilse o zaman monitör tazeleme hızı belirli bir aşamada tutulması fps yönünden çok daha olumlu olmasına neden olacaktır. Lakin bu durum yüksek tempoya sahip olan oyunlar açısından bakıldığı zaman aynı durumu yaratmaz. Bu sebeple fps düşürme ya da arttırma gibi durumlar aslında hangi tür oyun oynuyor olduğunuz ile ilgili bir durumdur.

İlginizi Çekebilir;  Clash Of Clans 3 Seviye Köy Düzeni

Vsync açmadan önce oyuncunun ilk yapması gereken önemli adımlardan biri de oyunla ilgili olarak daha fazla özellik bilgisine sahip olmasıdır.

Yoruma kapalı.