Silinen Whatsapp Konuşmaları Mahkemede Çıkar Mı?

Silinen Whatsapp Konuşmaları Mahkemede Çıkar Mı? – Whatsapp, günümüzde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biridir. Bu platformda yapılan yazışmalar, kimi zaman hukuki açıdan da önem taşıyabilmektedir. Silinen Whatsapp konuşmaları çıkarılabilir mi? Sorusu da bu noktada pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

YouTube video
Silinen Whatsapp Konuşmaları Mahkemede Çıkar Mı?

Silinen Whatsapp Konuşmaları Mahkemede Çıkar Mı?

Silinen Whatsapp konuşmaları mahkemede çıkar mı? Sorusuna yanıt olarak; Silinen Whatsapp konuşmalarının mahkemede delil olarak sunulup sunulamayacağı karmaşık bir konudur ve birçok faktöre bağlıdır.

Genel olarak Whatsapp, mesajları sunucularında uzun süre saklamaz. Silinen mesajlar genellikle geri alınamaz. Ancak bazı durumlarda, adli bilişim uzmanları silinen mesajları kurtarabilir veya Whatsapp’tan konuşmaların dökümleri çıkartılabilir.

Mahkeme, silinen Whatsapp konuşmalarını delil olarak kabul edip etmeyeceğine karar verirken şunları göz önünde bulundurur.

  • Mesajların ne kadar önemli olduğu
  • Mesajların güvenilirliği
  • Mesajların nasıl elde edildiği
  • Mesajların hukuka uygun şekilde elde edilip edilmediği

Mesajlar hukuka aykırı şekilde elde edildiyse (örneğin, telefon hacklenerek), mahkeme tarafından delil olarak kabul edilmeyecektir.

Silinen Whatsapp Konuşmaları Mahkemede Çıkar Mı?
Silinen Whatsapp Konuşmaları Mahkemede Çıkar Mı?

Hat Sahibi Whatsapp Konuşmalarına Ulaşılabilir Mi?

Hat sahibi kişiler çeşitli nedenlerle Whatsapp konuşmalarına ulaşabilmek isteyebilmekte ve bu noktada Whatsapp dökümanları çıkıyor mu? Sorusuna yanıt aramaktadır. Whatsapp, kullanıcıların mesajlarını sunucularında 12 saat boyunca saklamaktadır.

Özellikle bu süre aşılmasına rağmen, bazı durumlarda silinen mesajlara ulaşmak mümkündür.

  • Kullanıcılar, Whatsapp’ı yedekleme yoluyla mesajlarını Google Drive veya iCloud’a kaydedebilirler. Silinen mesajlar, bu yedeklemelerden kurtarılabilir.
  • Bir bilirkişi tarafından telefon incelenmesi yapılması halinde, silinen mesajlara ulaşmak mümkün olabilir.
  • Telefon operatörleri, abonelerinin mesajlaşma kayıtlarını belirli bir süre saklamaktadır. Mahkeme kararı ile bu kayıtlara erişilebilir.
İlginizi Çekebilir;  Twrp Yükleme

Boşanma Davasında Savcı Kararı İle Whatsapp Yazışmaları Çıkar Mı?

Boşanma davalarında, eşler arasındaki Whatsapp yazışmaları delil olarak kullanılabilmektedir. Ancak bu durumda delil olarak sunulacak yazışmaların hukuka uygun şekilde elde edilmiş olması gerekmektedir.

  • Karşı tarafın kendi telefonunda bulunan veya yedeklediği yazışmaları mahkemeye sunması mümkündür.
  • Mahkeme tarafından atanan bilirkişi, tarafların telefonlarını inceleyerek silinen mesajlara ulaşabilir.
  • Mahkeme kararı ile operatörlerden mesajlaşma kayıtları talep edilebilir.

Kısacası boşanma davasında savcı kararı ile Whatsapp yazışmaları çıkarılabilmektedir. Ayrıca boşanma davasında Instagram mesaj dökümleri de yine aynı şekilde savcı kararı ile çıkartılabilmektedir.

Yoruma kapalı.