Sunucu Hızlandırma

Sunucu hızlandırma nasıl yapılır? Bir internet sitesine sahip olan herkes bunun en hızlı şekilde yüklenmesini talep eder.  Bunun için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Resimleri optimize etmek içlerinden bir tanesidir. Görüntüler internet sitende büyük bir yer kaplar. Bu nedenle sitenin daha yavaş yüklenmesine yol açar. Zira HTML ve CSS dosyalarına göre daha büyüktür.

Ancak görüntü yükleme süresi, görüntü optimizasyonu yoluyla azaltılabilir. Görüntüleri optimize etmek için sıklıkla  çözünürlüğü düşürmek, dosyaları sıkıştırmak  yapılır. Bu işlemler sonucunda ve boyutları düşürülmüş olur. Bunu yapmak için de tercih edebileceğiniz çok sayıda uygulama vardır.

Bunların her birini özel olarak inceleyebilir, aralarından sizin için en uygun çözümleri sunanı tercih edebilirsiniz.

YouTube video

CSS ve Javascript Dosyalarını Küçültme

CSS ve Javascript dosyalarını küçültme de sunucu hızlandırma için tercih edebileceğiniz çözümlerden biridir.

Kodu optimize etmek boşluklardan ve gereksiz noktalı virgüllere kadar pek çok işlemi içine alır. Bu işlem  sayesine CSS ve JavaScript dosyalarını biraz daha küçük hale getirilebilir. Bu sayede sitenin daha hızlı yüklenmesi, daha az bant genişliği kullanması mümkün hale gelir.

Ancak bu teknik bilgileri de gerektirir. Hatalı işlem yapmak büyük sorunlara neden olabileceği için profesyonellere bırakmanız tavsiye edilir.

HTTP İsteklerini Azaltma

Çoğu web sayfası, tarayıcıların sayfadaki resimler, komut dosyaları ve CSS dosyaları dahil olmak üzere çeşitli varlıklar için birden çok HTTP isteği yapmasını ister.

Ek olarak birkaç farklı sağlayıcıdan yüklenen kaynaklarla, ana bilgisayarlardan birinde meydana gelen bir sorun, web sayfasının hızlı bir şekilde yüklenme süresini etkileyebilir.

Sunucu Hızlandırma
Sunucu Hızlandırma

HTTP Tarayıcı Önbelleği

HTTP tarayıcı önbelleği, temel olarak tarayıcıların statik dosyaların bir kopyasını geçici olarak kayıt ettiği depolama alanı şeklinde tanımlanabilir. Bu sayede aynı içeriği tekrar tekrar istemek yerine son girilen sayfalar çok daha hızlı şekilde açılabilir. Geliştiriciler internet tarayıcılarına sitenin sık sık değişmeyecek öğelerini önbelleğe almasına yardım edebilir.

İlginizi Çekebilir;  Miui Optimizasyonu Kapatma

Tarayıcı önbelleğe alma talimatları, barındırma sunucusundan gelen HTTP yanıtlarının başlıklarına gider. Bu işlem sunucunun tarayıcıya aktarması gereken veri miktarını büyük ölçüde azaltır. Bunun sonucunda belirli sayfaları sık sık ziyaret eden ziyaretçilere daha uygun yükleme süresi sunar.

Yoruma kapalı.