Sosyal Büyüme Nedir?

 Sosyal büyüme nedir diye sorduğunuz zaman bir işletmenin büyüme biçimleri arasında yer alan bir kriterinden söz etmiş oluyoruz. İşletmeler kurulduğu günden başlamak üzere her yönden büyümeyi amaçlar ve dengeli ve sürekli olarak büyüyen işletmeler için dinamik işletme şeklinde bir tabir kullanılır. Sosyal büyüme de bu büyümelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar ve genel anlamda ticari yönden büyüme söz konusu olurken aynı zamanda bir de işletmenin sosyal anlamda büyümesi söz konusu olacaktır.

Sosyal Büyüme Nedir?
Sosyal Büyüme Nedir?

 Sosyal büyüme için herhangi bir işletmenin çevresel faktörlerini ele almak gerekli olacaktır. Eğer ki bir işletme çevresi ile sosyal ilişkilerini geliştirmiş olursa bu noktada sosyal bir büyümeden söz etmek mümkün olacaktır.

 Büyüme Çeşitleri Nelerdir?

 Büyüme çeşitleri nelerdir konusu ile ilgili olarak büyümenin bir işletme için kendi içerisinde kat etmiş olduğu yoldan söz edebiliriz. Ancak farklı yönlerde büyümeler söz konusu olduğu için bunun da arasında çeşitleri vardır. Büyüme çeşitlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

  •  İç ve dış büyüme
  • Yatay ve dikey büyüme
  •  Sosyal büyüme

 Büyüme çeşitlerine bir takım önemli faktörler etki eder ve işletmenin bulunduğu sektörle işletmenin mevcut hali son derece büyük bir önem taşır. Bununla birlikte rakiplerin büyüme modellerinin de son derece büyük bir etkisi olduğunu belirterek üretilen mal ve bu hizmetlere talep konusunda da bir takım bilgilerden yararlanmak gerekir.

 Üretim ve pazarlamanın direkt olarak bir işletmenin büyümesine faydası ya da zararı tartışılabilir. Bu sebepten dolayı da şirketlerin büyüme oranları ile ilgili olarak belli bir analizin sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekli olacaktır.

 Sosyal Büyümenin Faydaları Nelerdir?

 Sosyal büyümenin faydaları nelerdir konusu ile ilgili olarak da bir yorum getirmek gerekirse sosyal büyüme bir işletmenin çevresi ile olan etkileri sonucunda ortaya çıkan bir büyüme analizidir. Eğer ki bir işletme çevresel faktörleri kullanarak belli bir ticari büyüme gösteriyorsa bu sosyal çevre ile girmiş olduğu ilişkilerin sonucunda meydana gelmiş olur. Bu sebepten dolayı da bir işletme için çevresi ile kurmuş olduğu ilişkiler son derece büyük bir önem taşır.

İlginizi Çekebilir;  O7 Ne Demek?

Yoruma kapalı.