Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon nedir? Sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından oldukça merak edilirken, İngilizce karşılığı “production” olan prodüksiyonun kelime anlamı “yapım, üretim” olarak karşımıza çıkmaktadır. Üretimin genel tanımı, insan ihtiyaçları hususunda, bu ihtiyaçları karşılayabilmek adına hizmetlerin ve malların faydalarının ve miktarlarının arttırılmaya çalışılmasıdır.

YouTube video

Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon, Latince kökenli bir sözcük olup, özellikle televizyon, sinema ve ticaret alanında bir terim olarak kullanılmaktadır. Bu terim, günümüzde çeşitli medya organlarında gerçekleştirilen yapım eylemlerini ifade ederken, özellikle;

  • Reklam filmleri
  • Video içerikleri
  • Fotoğraf çekimleri
  • Sinema filmi
  • Televizyon programları
  • Gösteri yapımları

Gibi oldukça geniş bir alanda prodüksiyon şirketleri tarafından gerçekleştirilen üretim aşamasının tamamını kapsamaktadır. Stüdyo, kamera ve fotoğraf makinesi gibi araçlar bu yapım aşamasının en önemli araçlarıdır.

Prodüksiyon Nedir
Prodüksiyon Nedir

Prodüksiyon Ne İş Yapar?

“Yapım, üretim” anlamına gelen prodüksiyon terimi hakkında özellikle en çok merak edilen sorulardan biri prodüksiyon ne iş yapar? Olmaktadır. Öncelikle prodüksiyon bir terim olup, bu üretim sürecini gerçekleştiren prodüksiyon şirketleri bulunmakta ve şirketlerin prodüksiyon ekibi tarafından bu şirketler çeşitli imkanlar sunmaktadır.

Prodüksiyon ekibi ne yapar? Sorusuna yanıt olarak; Prodüktör ve ekibi, televizyon programları, film, müzik albümü, klip, tiyatro, reklam gibi gösteri yapımlarında yapım aşamasını üstlenmekte ve aynı zamanda gerçekleştirilen üretimin ardından ortaya çıkan işlerin pazarlaması, dağıtımı ve yayın süreçlerini koordine ederek insanların isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılayan yapımların reklamını ve pazarlamasını gerçekleştirir.

İlginizi Çekebilir;  Telefonlardaki NFC Özelliği Nedir?

Yoruma kapalı.