Olay Hikayesi Örnekleri

Türkçede olay hikayesi ve durum hikayesi olmak üzere iki farklı hikaye türü bulunmaktadır. Bu iki hikaye türü Türk Edebiyatı içerisinde bol miktarda örneği bulunan hikayelerdir. Kişiler kendileri de hikayenin yapısına uygun olacak şekilde hikayeler yazabilir.

Olay hikayeleri adından da anlaşılacağı üzere belirli bir olay çevresinde gelişen hikayelerdir. Bu tür hikayelerde merkezde ana bir olay bulunur ve bu ana olayın çözüme kavuşturulması için de ek olarak birkaç küçük olay daha meydana gelebilir.

Olay Hikayesi Örnekleri
Olay Hikayesi Örnekleri

Olay hikayesi serim, düğüm ve çözüm bölümlerinden oluşur. Serim bölümü henüz hikayenin başıdır. Karakterlerin genel olarak tanıtıldığı, zaman ve mekan hakkında bilgi verilen kısım serim bölümüdür.

Düğüm bölümünde ise hikayenin asıl konusunu oluşturana ana olay meydana gelir. Karakterlerin bu olay etrafında nasıl konumlandıklarından ve rollerinden bahsedilir. Daha sonra ise ana olaya ek olan olaylar sayesinde de hikayenin çözüm bölümüne geçilerek tüm olaylar çözümlenir.

Türk Edebiyatı içerisinde özellikle Ömer Seyfettin’in hikayeleri en güzel olay hikayesi örnekleri olarak gösterilebilir. Kısa olay hikayesi olarak yazılan hikayeler bulunmakla birlikte 3 sayfalık olay hikayesi hikayeleri de yazılabilir.

YouTube video

Olay Hikayesi Örnek Metin

Türk Edebiyatı’nda pek çok olay hikayesi örnek metin bulunmaktadır. Kişiler serim, düğüm ve çözüm bölümlerine dikkat ederek kendileri de bir olay hikayesini kolaylıkla yazabilir. Örnek olarak bir olay hikayesi vermek gerekirse aşağıdaki hikayeyi vermemiz mümkündür;

Çok eski zamanlarda masalsı bir ormanda güzel bir kız yaşarmış. Adı Ayşe’ymiş. Ayşe, her gün ormanda yürüyüş yapar ve doğayla iç içe olmayı severmiş. Bir gün, ormanda yürürken karşısına kötü bir kurt çıkmış. Kurt, Ayşe’ye saldırmaya çalışmış ama Ayşe hızlıca kaçmayı başarmış.

Ancak kurt, Ayşe’nin peşini bırakmamış. Her gün ormanda Ayşe’yi takip ediyormuş. Bir gün kurt Ayşe’nin evine gitmiş ve onu yemek için beklemiş. Ayşe, kurdun tuzaklarına düşmemek için zekice bir plan yapmış. Kurdu kandırarak birkaç gün sonra kendisinin ormana gitmek istediğini söylemiş ve kurdun onu takip etmesine izin vermiş.

İlginizi Çekebilir;  Instagram Video Kalitesi Düşüyor

Ormana gittiklerinde, Ayşe kurdun arkasındaki taşı kaldırmış ve altında yiyeceklerle dolu bir çukur olduğunu göstermiş. Kurt, aç olduğu için yiyeceklere saldırmış ve çukura düşmüş. Ayşe, kurdun artık kendisini takip edemeyeceğini bilerek ormandan mutlu bir şekilde ayrılmış.

Yoruma kapalı.