Okul İnterneti VPN

 Okul interneti VPN öğrenciler tarafından sık sık gündeme gelen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin pek çoğu okuldaki internet ayarlarını değiştirmek ve istedikleri gibi bu interneti kullanarak internette gezinmek istiyor. Ancak bu konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı son derece titiz bir tavır sergileyerek öğrencilerin zihinsel ve bedensel gelişimini korumak adına böyle bir şeye hiçbir şekilde izin vermiyor.

Okul İnterneti VPN
Okul İnterneti VPN

 Okulda var olan internet belirli sitelere girmekle sınırlı ve sosyal medya araçlarını kesinlikle kapsamıyor. Yani bir öğrenci okulun wi-fisine bağlanarak internet kullanımı yapabilse bile bu durumda sosyal medya hesaplarına girmek gibi bir lüksü olmuyor. Aynı zamanda öğrencilerin girmesi yasak olan ya da uygunsuz bir siteye de herhangi bir şekilde erişim sağlanması okul internetiyle mümkün olmayan bir şey. Durum böyle olunca da okullardaki internet öğrenciler için son derece güvenli ve eğitime yönelik bir takım şartlara bağlıdır.

 Okul İnterneti Güvenli Mi?

 Okul interneti güvenli mi diye bir soru sorulduğu zaman genel olarak şifresiz bir internet girişinden söz etmek mümkün olacaktır. Bu sebepten dolayı da okul internetinin güvenli olduğunu direkt olarak anlamak mümkün oluyor. Zira okuldaki internet ağı herkes kullanabilsin diye güvenli bir hizmet sunar.

Bu bağlamda şunu da söylemek gerekir ki internet hizmeti okullarda belli bir kontrol altındadır ve bu kontrolü Milli Eğitim Bakanlığı görevlileri sağlar. İlk olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir şekilde kurulmuş olan sisteme göre kesinlikle yasaklı bir siteye veya normal bir sosyal medya hesabına giriş çıkış yapmak olanaksızdır. Bu açıdan bakıldığı zaman okullardaki internetin evdeki internetten çok daha güvenli olduğunu görmekteyiz.

İlginizi Çekebilir;  Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

 Wi-fi İle Girdiğim Siteleri Görebilir Mi?

 Wi-fi ile girdiğim siteleri görebilir mi sorusu aslına bakacak olursanız son derece ucu açık bir soru olarak karşımıza geliyor. Neden diye soracak olursanız İnternet ortamında günümüzde artık her şeyi yapmak mümkün ve her tür bilgiye erişmek an meselesi.

 Wi-fi üzerinden bağlantı kurmuş olduğunuz sitelerin direkt olarak wi-fi içerisine kaydedilmesi pek mümkün olmayan bir şey ama yine de güvenlik açısından gerekli olan önlemleri almazsanız bir takım sıkıntılar yaşamak mümkün olabilir. Bu bağlamda yapabileceğiniz en iyi önlem her zaman için girmiş olduğunuz sitenin geçmişini silmek olmalıdır.

Yoruma kapalı.