Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir?

Kullandığınız laptopun klavye tuşlarının çalışmadığından şikayet ediyorsanız o zaman aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri deneyin ve daha sonra yeniden kullanmaya başlayın. Eğer bunları yapmanıza rağmen klavye tuşlarınız halen çalışmıyorsa o zaman yapacağınız tek bir işlem kalıyor o da tamircinin yolunu tutmak. 

Sıvı Teması Oldu mu? 

Laptoplar için en büyük tehlike sıvı temasıdır. Klavyenizin üzerine çay, su ya da herhangi bir içecek dökmüşseniz muhtemelen klavyeniz çalışmayacak. Belki ilk döküldüğünde bunu anlamayacaksınız ama zaman içerisinde su klavye içinde oksitlenmeye neden olacağından bazı tuşların ya da klavyenin tamamının çalışmamasına neden olabilir. Klavyenize su döküldüyse hemen bilgisayarınızı kapatın ve suyu silmeye çalışın. Çok yoğun su dökülmüşse teknik servise götürmeniz yararınıza olacaktır. 

Num Lock Tuşunu Aktif Edin 

Klavyenizde çalışmayan yer çok önemlidir. Mesela rakamların olduğu bölüm çalışmıyorsa muhtemelen num lock kapalı kalmış demektir. Hemen aktif hale getirmelisiniz. Işığının yandığını gördüğünüzde açık demektir. 

Bazı Tuşlar Çalışıyor Bazıları Çalışmıyorsa 

Laptop klavyelerindeki en büyük sorun budur. Bir tuş çalışıyor diğeri çalışmıyorsa o zaman tuşun takılı kalmış olma ihtimali var. Tek tek kontrol ederek hangisinin olduğunu bulmalısınız ve o tuşu sökerek altını temizleyebilirsiniz 

Klavye Sürücülerini Güncellemeyi Deneyin 

Bazen klavyelerin sürücüsünden kaynaklı olarak çalışmayabilir. Sürücü yazılımının güncel olduğundan emin olun. Güncelleme yapabilmeniz için ayarlar bölümüne gidin ve güncelleme sekmesini bulduktan sonra klavye sürücünüzü güncel hale getirin. Bu işlem klavyenizdeki sorunun giderilmesine neden olacaktır. 

Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir?
Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir?

USB Klavye ile Deneme Yapın 

Bilgisayarınızda mutlaka USB girişi vardır. Yeni bir kablolu klavye alarak USB bağlantısından bağlayın. Klavyenizin tuşları tamir edilmeden sorun çözülmeyecekse bu şekilde yapmak teknik servise para ödemenizin önüne geçecektir. 

İlginizi Çekebilir;  Küçük İşletmeler Dijital Pazarlamasını Nasıl Yönetmeli?

Oyun Modunu Devre Dışı Bırakın 

Laptop klavyenizde aktif bir şekilde çalışamıyorsanız oyun modunu kapatmanız gerekiyor. Çünkü bilgisayar oyun modundayken bazı tuşlar çalışmayabilir. 

Klavye Sorunlarını Giderin 

Laptopunuzda klavye sorunlarını giderin yöntemi vardır. Bu yöntemi uyguladığınızda Windows sorunu otomatik olarak algılayıp çözecektir. 

Kısayolları Devre Dışı Bırakın 

Bilgisayarınızda parolanız yoksa o zaman denetim masasını açın ve klavyenin kullanımını kolaylaştırmak için kısayolları devre dışında bırakın. 

Bilgisayarınız hakkında daha fazla bilgi almak için https://teknolojidevi.net/ sitemizi inceleyebilirsiniz. 

Yoruma kapalı.