Gımp Nasıl Kullanılır?

GIMP nasıl kullanılır? Bu uygulamayı kullanmak başlangıçta zor gibi dursa da ne yapacağınızı biliyorsanız oldukça kolaydır. İlk olarak Araç simgeleri ve menü seçenekleri, Photoshop’u düzenli olarak kullanan kişiler için oldukça tanıdıktır.  Ancak bazı bilmeniz gerekenler de vardır.

GIMP’yi ilk kez indirdikten ve bir fotoğrafı açtıktan sonra, RAW dosyalarının yalnızca ayrı bir RAW dosya yükleyici yüklerseniz açılabilir. Bunun dışında GIMP’yi kurduğunuz anda yükleyiciyi de kurmayı düşünebilmektedir

YouTube video

Ayrıca GIMP’de yapılan düzenlemelerin görüntüye zarar verebilmektedir. Bu yapılan düzenlemelerin kalıcı olduğu ve görüntünün bütünlüğünü doğrudan etkilediği anlamına gelir.

GIMP Düzenleme Temelleri

GIMP nasıl kullanılır? Bu gibi sorularınız varsa, düzenleme temelleri bilmeniz gereken konulardan biridir. GIMP birçok düzenleme özelliği sunar. Ancak GIMP’yi nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyoranız, ilk olarak bazı düzenleme temelleri bilinmelidir.

Exposure bunlardan bir tanesidir. JPEG’lerle çalışırken pozlama, gölge ve vurgulama ayarlarını minimumda tutmalıdır. Eğer ince ayarlar yapmanız gerekiyorsa, Exposure ayarları Renkler menüsü altında bulunabilmektedir. Ayarlamak için Pozlama veya Siyahlık Seviyesi kaydırıcısını tıklayıp sürüklemek yeterlidir.

Kontrast, Siyahlar veya Beyazlar

Eğer Photosop’ta düzeyleri ayarlamayı biliyorsanız, GIMP de tıpkı bunun gibi oldukça kolaydır. Düzeyleri Renk menüsü altında ayarlayabilirsiniz. Ayrıca kaydırıcılar da Photoshop’takiyle tamamen aynı şekilde çalışır. Üst kaydırıcılar giriş düzeylerini ayarlar. Alt kaydırıcılar siyah beyaz aralığını veya çıktı düzeylerini düzenlemeye olanak tanır.

Gımp Nasıl Kullanılır?
Gımp Nasıl Kullanılır?

Düzleştirme ve Kırpma

GIMP nasıl kullanılır diyorsanız, düzleştirme ve kırpma da bilmeniz gereken önemli ayrıntılardan biridir. Çünkü bir fotoğrafı düzleştirmek ve kırpmak, en temel fotoğraf düzenleme işlemleri arasındadır. Kırpma aracı, sol sütun araç kutusunda da bulunabilir.

Kullanımı da bulmak gibi oldukça basittir. Yeni kırpmanın olmasını istediğiniz yere tıklamak ve sürüklemek yeterlidir. Mevcut oranı korumak için de Shift tuşunu aynı anda basılı tutmalıdır.  Bir ufku düzleştirmek için ise sol sütundan Ölçüm aracını seçmelidir. Mevcut ufuk çizgisine tıklayıp sürüklemek, ardından da Düzleştir’e tıklamak yeterlidir.

İlginizi Çekebilir;  Erkek Sevgiliye Uzun Mesajlar Whatsapp

Bunların yanı sıra GIMP’e dair bilmeniz gereken farklı detaylar da vardır. Bunları bilmek de dosyaları daha iyi bir şekilde düzenlemenize olanak tanıyabilmektedir.

Yoruma kapalı.