Cron Nedir?

Cron, verilen görevi ilerleyen zamanda yeniden tekrarlamak amacıyla kullanılan bir programdır. Cron nedir diye merak edenler için en yalın haliyle böyle bir çalışma mantığına sahip olduğu belirtilebilir. Buna göre verilen bir görev zamanı geldiği zaman yeniden tekrarlanır. Almış olduğu tekrarlama komutunu da sorunsuz bir şekilde yerine getirmektedir. Unix gibi çeşitli pek çok sistemlerde iş düzenlemeye yardımcı olan bir komut olduğunu söylemek mümkündür. Buna göre bu komut sayesinde uygulamanın belirli bir zaman dilimi içerisinde düzenlenerek yeniden çalışmasına yardımcı olunur. Bir bakıma daha geniş kapsamlı bir şekilde ele aldığımız zaman istenen düzenin yeniden sağlanması anlamına gelmektedir.

Cron Nedir?
Cron Nedir?

Cron Ne İşe Yarar?

Cron ne işe yarar kısmına geldiğimiz zaman, Linux veya Unix gibi sistemlerde almış olduğu komutları yerine getirmeyi sağlar. Bu komutların bakıldığı zaman sistemli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Cron komutu, belirli bir zaman dilimi içerisinde yeniden devreye girerek sisteminde çalışmasına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle böyle bir çalışma mantığına sahip olan komutların, istenen düzenin en güzel şekilde yerine getirilmesi için bir hayli önemli olduğunu söylemek mümkündür.

Cron Komutu Ne Demek?

Pek çok farklı anlam ve görevleri barındıran komutlar bulunuyor. Üstelik her bir komutun da kendi içerisinde farklı yerine getirmiş olduğu işlevleri bulunmaktadır. Bu nedenle cron komutu ne demek ve ne işe yarar şeklinde pek çok sorgulamalar yapılarak bilgiye sahip olmak istenir. Cron komutunun en önemli işlevsel yanı, kendisine verilmiş olan görevin belirli bir periyot aralığında yeniden tekrarlanmasını sağlaması anlamına gelmektedir.

Bir görevin tekrardan tekrarlanması isteniyorsa o zaman cron komutu kullanılır. Böylelikle belirlenen zaman dilimi içerisinde görev tekrardan aktif hale gelir. Belirli bir zamanda belirli bir görevi tekrarlamak istediğiniz zaman izlemeniz gereken yollardan biri olacaktır. Cron job, arka planda hala aktif bir halde dururken, kendisine verilen görevlerde hiçbir şekilde aksama yapmaz. Tam aksine bu görevlerin yerine en hızlı ve verimli şekilde getirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle önemli komutlar arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Yoruma kapalı.