Asperger Sendromlu Türk Ünlüler

Asperger Sendromu, son yıllarda hakkında daha çok araştırma yapılan durumlardan biridir. Halk arasında “dahi hastalığı” olarak bilinen Asperger Sendromu, nörogelişimsel bir farklılıktan kaynaklanmaktadır.

Asperger sendromu sahibi olan kişilerin oldukça derin ilgi alanları bulunmaktadır. İlgilerini çeken bir konuda çok detaylı araştırma ve inceleme yaptıkları için de o konu da epeyce uzmanlaşırlar.

Asperger Sendromlu Türk Ünlüler
Asperger Sendromlu Türk Ünlüler

Asperger Sendromlu kişiler ilgi alanları ile devamlı olarak meşgul oldukları için sosyal becerileri düşük olmakta ve pek arkadaş çevresi edinmemektedir. Asperger Sendromu olan insanların IQ seviyeleri diğer insanlara göre genellikle daha yüksek olmaktadır.

Türkiye’de asperger sendromu henüz çok fazla bilinen bir durum değildir. Bu nedenle Asperger Sendromlu Türk ünlüler olsa da tam anlamı ile bilinen bir liste bulunmamaktadır. Ancak dünya genelinde pek çok ünlü de Asperger Sendromu olduğu bilinmektedir.

Asperger sendromu olan ünlüler arasında pek çok dünyaca ünlü isim yer almaktadır. Bu isimler şunlar olmaktadır; Elon Musk, Dan Aykroyd, Satoshi Tajiri, Paddy Considine, Charles Richter, Wolfgang Amadeus Mozart, Vladimir Putin, Isaac Asimov, Blind Tom Wiggins, Susan Boyle ve Stanley Kubrick.

Çoğu kişi tarafından filmleri bilinen ve sevilen Stanley Kubrick, Elon Musk ile birlikte bu listenin en çok bilinen isimleridir.

YouTube video

Asperger Sendromu Belirtileri

Asperger Sendromu, eskiden Otizm Spektrum Bozukluğu’nun bir parçası olarak değerlendirilmekte olan bir durumdur. Ancak Asperger Sendromu sahibi olan kişilerin konuşmalarında herhangi bir bozukluk yaşanmamaktadır. Bu nedenle de bu sendrom Otizm Spektrum Bozukluğu’ndan ayrılmaktadır.

Asperger sendromu testi yapılarak öğrenebilen bir durum değildir. Daha çok gözlem yolu ile anlaşılabilen Asperger Sendromu belirtileri arasında en önemli olanı sosyal beceri eksikliği olmaktadır.

Bu sendroma sahip kişiler ilgi alanları ile o kadar meşguldür ki herhangi bir sosyal faaliyet göstermeye ihtiyaç duymazlar. Kendilerini ilgilendikleri konuya adamış gibi görünürler. Bu nedenle de oldukça takıntılı ve mükemmeliyetçi olduklarını söylemek mümkündür.

İlginizi Çekebilir;  Duyu Aktarımı Nedir?

Asperger Sendromunu işaret eden belirtiler genellikle 3 yaş civarında görülmeye başlar. Asperger Sendromu tanısı daha ileri yaşlarda da konabilir. En önemli belirtisi daha önce de belirtildiği gibi sosyal beceri eksikliğidir.

Yoruma kapalı.